Reč gostujućeg urednika

Poštovani čitaoci Arhiva za farmaciju,

Bilo mi je veliko zadovoljstvo uređivati ovaj tematski broj pod nazivom Upotreba kompjuterskih alata, modeliranja i simulacija u otkriću, razvoju i primeni lekova.

Razvoj lekova obuhvata niz aktivnosti koje uključuju skrining molekula i izbor leka kandidata od mnogih potencijalnih jedinjenja, pretklinička i klinička istraživanja i, konačno, postmarketinško praćenje. Modeliranje i simulacije predstavljaju skup naučnih pristupa koji se koriste kao podrška u donošenju ključnih odluka tokom razvoja lekova i terapije. Ovi alati su već pokazali svoj doprinos koji uključuje, ali se ne ograničava na: otkrivanje ciljnih mesta delovanja leka, karakterizaciju potencijalne aktivnosti leka i njegovih farmakokinetičkih karakteristika, procenu toksičnosti i generalno bezbednosti lekova, moguće kombinacije lekova i potencijalne lek-lek interakcije, podrška u donošenju odluke o nastavku/prestanku studija sa potencijalnim lekom, razvoj farmaceutskih formulacija, definisanje režima doziranja za posebne populacije pacijenata, identifikovanje ključnih biomarkera, odabira najpovoljnijeg dizajna studije kako bi se generisale potrebne informacije u skladu sa ciljem studije, itd. U isto vreme, omogućavaju integraciju znanja stečenog od ranih do/tokom narednih studija. Osim toga, ove tehnike imaju veliki potencijal i doprinose smanjenju troškova i uštede vreme pružajući informaciju o mogućnostima da se nepotrebna ispitivanja izbegnu. Tokom poslednje dve-tri decenije, regulatorna tela su u velikoj meri podržala otkrivanje i razvoj lekova zasnovanih na modelima i za male (tradicionalni, hemijski) i za velike molekule (biološke) i danas se može reći da predstavljaju integralni deo procesa razvoja lekova.

Autori radova u ovom specijalnom broju su eksperti u temama koje su obrađene. Stoga dobijena zbirka radova nudi kvalitetan i sveobuhvatan uvid u najnovije istraživačke trendove i nove kompjuterski podržane metodologije modeliranja i simulacije koje se koriste u svim fazama otkrivanja, razvoja i terapije lekovima. Ovo tematsko izdanje Arhiva za farmaciju pruža pregled uobičajeno korišćenih kompjuterskih metoda u racionalnom dizajniranju lekova i sinteze novih jedinjenja; upotrebu in silico metoda u ispitivanju toksičnosti, uključujući pretklinička ispitivanja i ispitivanje toksičnosti nečistoća lekova; primenu dizajna eksperimenta kao sastavnog dela koncepta ugradnje kvaliteta u proizvod u domenu razvoja analitičkih metoda kako bi se racionalizovale različite faze toka procesa razvoja metode tečne hromatografije. Osim toga, upotreba različitih alata i pristupa u razvoju farmaceutskih formulacija opsežno je obrađena u ovom broju časopisa, uključujući algoritme mašinskog učenja i metode veštačke inteligencije, kao i pristupe fiziološki zasnovanih farmakokinetičkih/biofarmaceutskih pristupa modeliranju. Nadalje, opisan je značaj populacionih farmakokinetičko-farmakodinamičkih modela tokom razvoja leka, kao i kliničke prakse sa naglaskom na optimizaciji doze usled različitih izvora varijabilnosti. Drvo odlučivanja i Markov model, kao najčešće korišćene tehnike farmakoekonomskog modeliranja koje podržavaju racionalno propisivanje lekova i politiku refundacije troškova lekova su opisani u poslednjem radu ovog broja.

Na kraju bih izrazila veliku zahvalnost glavnoj urednici časopisa, Prof. Radici Stepanović Petrović, na ljubaznom pozivu da budem gostujući urdenik i predložim temu za ovaj broj Arhiva za farmaciju. Dodatno, zahvaljujem se svim autorima koji su prihvatili poziv da doprinesu ovom tematskom broju časopisa.

 

                                                                              Gostujući urednik

                                                                              Dr sc. Katarina Vučićević, Profesor

                                                                              Univerzitet u Beogradu - Farmaceutski fakultet

                                                                              Katedra za farmakokinetiku i kliničku farmaciju

Objavljeno: 2021/08/27

Pregledni (Revijalni) rad